Belgowie zwycięzcami wielkiego finału!

Belgowie z Nowego Sącza, Argentyńczycy z Chrzanowa czy Szwajcarzy z Wieliczki najlepszymi drużynami piłkarskimi naszego regionu? To możliwe! Właśnie poznaliśmy zwycięskie zespoły Małopolskiego Minimundialu ‘2018, które na czas turnieju ubrały trykoty… zagranicznych reprezentacji! Podczas wielkiego finału, z udziałem ponad 250 młodych futbolistów, nagrodzono też mistrzów piłkarskiej żonglerki oraz największych znawców małopolskiego i światowego futbolu.

Na „wiślackiej ziemi”

Wielki finał imprezy odbył się w środę, w sierpnia br., na Stadionie Miejskim w Krakowie, zlokalizowanym przy ul. Reymonta 22. O Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy walczyło osiem zespołów wyłonionych w drodze eliminacji gminnych, powiatowych, strefowych i regionalnych z grona ponad 8 tysięcy uczestników. Trwające sześć godzin sportowe zawody otworzył red. Ryszard Niemiec. Prezes MZPN witając uczestników Małopolskiego Minimundialu ‘2018, docenił piłkarski kunszt młodym graczy i owocną trenerska pracę, dziękował rodzicom za zaangażowanie i wsparcie dla futbolistów, zachęcał do sportowej walki na najwyższym poziomie.

Choć mundial w Rosji już dawno za nami, to w Małopolsce piłkarskich emocji nie brakowało przez cały lipiec. Małopolski Minimundial to inicjatywa wsparta finansowo przez samorząd województwa, dzięki której uczniowie i uczennice szkół podstawowych mieli w te wakacje nie tylko świetną okazję do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, ale też do udziału w sportowej rywalizacji i podnoszenia swoich piłkarskich umiejętności – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa podczas finałowych rozgrywek Małopolskiego Minimundialu ‘2018.

Słowa pełne uznania za niemałe piłkarskie umiejętności skierował do uczestników rywalizacji dyr. wykonawcy Wisła S.A. Daniel Gołda. Nie krył zadowolenia z faktu przeprowadzenia finałowej fazy Małopolskiego Munidialu’2018 na „wiślackiej ziemi”, na obiekcie związanym od dziesięcioleci z zespołem „Białej Gwiazdy”. Wyraził nadzieje, że w przyszłości najlepsi gracze Minimundialu trafią do druzyny z ul. Reymonta w Krakowie.

Ostatni dzwonek i… pierwszy gwizdek

Młodzi piłkarze wybiegli na murawy całej Małopolski wraz z rozpoczęciem wymarzonych wakacji. W początkowej fazie brali rozgrywkach gminnych a następnie powiatowych, podczas których kształtowali zespoły reprezentacyjne. W ich trakcie nie brakowało świetnej zabawy, ale też możliwości zaprezentowania się z jak najlepszej strony – najbardziej zaangażowani piłkarze i piłkarki otrzymali bowiem powołania do drużyn, które rozpoczęły turniejowe zmagania.

Warto podkreślić, że 32 zespoły, które wzięły udział w rozgrywkach, na czas turnieju założyły stroje reprezentacji w tym roku występujących na prawdziwym mundialu. Te, którym poszło najlepiej i przeszły z sukcesem przez etap gminny i powiatowy, dotarły do wielkiego finału Małopolskiego Minimundialu 2018. W nim wszystko się rozstrzygnęło: pierwsze miejsce zajęła drużyna Sądeczoków z Nowego Sącza (grających w trykotach Belgii), drugie – MKS Fablok z Chrzanowa (w biało-błękitnych barwach Argentyny), a trzecie – „szwajcarski” Górnik Wieliczka. Zaraz za podium uplasowała się natomiast Unia Oświęcim (grająca jako Japonia), a na piątej pozycji Egipcjanie z podgorlickiego LKS-u Łużna.

Piłka bez tajemnic

Dzięki turniejowi poznaliśmy także małopolskich mistrzów futbolowej żonglerki oraz celnych strzałów na bramkę, w czym nie mieli sobie równych Piotr Rojek z Rzuchowej, Mikołaj Wrona z Limanowej i Jakub Dziadkowiec z Oświęcimia. Doceniono także Martynę Zuziak z Wierzchosławic, która była najlepsza wśród dziewcząt biorących udział w zmaganiach. Teraz pozostaje trzymać kciuki, by za kilka lat piłkarskie triki mogli wykorzystać grając w reprezentacji Polski i strzelając bramki dla biało-czerwonych!

Małopolski Minimundial 2018 był też świetną okazją, aby popisać się wiedzą na temat historii futbolu, piłkarskich przepisów czy też znajomością najlepszych piłkarzy pochodzących z naszego regionu – w konkursie wiedzy „Mundial bez tajemnic”.
Na jakie pytania musieli prawidłowo odpowiedzieć? Chociażby o to, ile goli zdobył do tej pory dla reprezentacji Polski Robert Lewandowski, kto został najlepszym piłkarzem Małopolski minionego roku czy też… który klub rozegrał niedawno pierwszy mecz w świetle jupiterów.

WYNIKI:

Grupa A:

Tunezja Szwajcaria 1-2
Japonia Szwecja 4-1
Tunezja Japonia 2-2
Szwajcaria Szwecja 0-0
Tunezja Szwecja 3-4
Szwajcaria Japonia 2-1

 

1 Szwajcaria 3 7 4-2
2 Japonia 3 4 7-5
3 Szwecja 3 4 5-7
4 Tunezja 3 1 6-8

 

 

Grupa B:

Egipt Argentyna 0-1
Iran Belgia 0-3
Egipt Iran 2-1
Argentyna Belgia 2-1
Egipt Belgia 0-4
Iran Argentyna 0-1

 

1 Argentyna 3 9 4-1
2 Belgia 3 6 8-2
3 Egipt 3 3 2-6
4 Iran 3 3 1-6

 

Runda finałowa:

O miejsca 7-8: Tunezja – Iran 2-5

O miejsca 5-6: Szwecja – Egipt 2-6

Półfinały:

 • Szwajcaria – Belgia 1-1, karne 1-2
 • Argentyna – Japonia 6-0

O miejsca 3-4:

Szwajcaria – Japonia 2-1

Finał:

Belgia (Nowy Sącz) – Argentyna (Chrzanów 1) 1-0

Nagrody indywidualne:

 • Najlepszy zawodnik: Eryk Kosiński (Belgia)
 • Najlepszy bramkarz: Dorian Florek (Belgia)
 • Najskuteczniejszy zawodnik: Michał Sarkowicz (Egipt)

 

Challenge Futbolowej Techniki „Małopolski Messi”:

 1. Piotr Rojek (UKS Omega Rzuchowa) – 240 pkt
 2. Mikołaj Wrona (Limanovia Limanowa) – 164 pkt
 3. Jakub Dziadkowiec (Unia Oświęcim) – 155 pkt
 4. Mikołaj Kaczmarczyk (Beskid Żegocina) 137 pkt
 5. Gabriel Sieprawski (Fablok Chrzanów) 130,
 6. Jakub Jędrzejowski (LKS Łużna) 121.

Turniej wiedzy „Mundial bez tajemnic”

Indywidualnie:

 1. Karol Mech (Łąkta Dolna),
 2. Michał Król (Nowy Sącz),
 3. Kacper Iskra (Miechów).

Drużynowo:

 1. Nowy Sącz (Michał Król, Mateusz Jaworski, Mikołaj Chełmecki)
 2. Chrzanów (Piotr Zieliński, Maciej Cebula, Mikołaj Giermek),
 3. Wieliczka (Maciej Solarz, Mikołaj Solarz, Paweł Matuszyk);

Przygodo trwaj!

Dla wielu zawodników to jednak nie koniec piłkarskiej przygody w te wakacje. 60 najlepszych piłkarzy i piłkarek turnieju weźmie udział w Letniej Akademii Mistrzów, czyli 10-dniowym obozie szkoleniowym, podczas którego będą szkolić swoje umiejętności pod okiem najlepszych szkoleniowców Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

 

„Małopolskiego Mundialu ‘2018”, projekt realizowany przez Małopolski Związek Piłki Nożnej przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego, to wielka wakacyjna przygoda. Promuje ruch na świeżym powietrzu, sportową rozrywkę dzieci i młodzieży, grę zespołową, sprawność indywidualną oraz wiedzę o futbolu polskim i małopolskim.